

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.1 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.05 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 1 x 2:4 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Turn-On Delay Time | 16.5 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Propagation Delay | 16.5 ns |
| High Level Output Current | 8 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Number of Inputs | 2 |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | DP4T |
| Number of Outputs | 4 |
| Independent Circuits | 2 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Logic Family | 74V |
Stock: 1695
Distributors
pcbx
Unit Price$0.27529
Ext.Price$0.27529
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.27529 | $0.27529 |
| 10 | $0.19321 | $1.93210 |
| 50 | $0.17002 | $8.50100 |
| 100 | $0.14961 | $14.96100 |
| 500 | $0.13166 | $65.83000 |
| 1000 | $0.12567 | $125.67000 |
| 3000 | $0.11864 | $355.92000 |
| 5000 | $0.11200 | $560.00000 |
